Visoka gostota poseljenosti ter gradnja stanovanj in druge infrastrukture povzročajo vse več neprepustnih površin, kar se kaže kot oviranje naravnega vodnega krogotoka s padavinami, odtokom, ponikanjem in posledično nižanjem ravni podtalnice. Tudi zato morajo lastniki hiš in drugih objektov ob gradnji ustrezno poskrbeti za odvajanje voda s svojih parcel, in sicer za prečiščene odpadne vode in meteorne vode.
Odpadna voda v bivalnem okolju gospodinjstev nastaja dnevno zaradi rabe vode v sanitarnih prostorih, pri kuhanju, pranju in drugih gospodinjskih opravilih, medtem ko je meteorna voda občasna. V preteklosti smo tudi meteorne vode odvajali neposredno v kanalizacijski sistem, nato pa so urbanisti v mestih dogradili ločen sistem meteorne kanalizacije in zadrževalnikov oziroma razbremenilnikov. Le ti so bili načrtovani v preteklosti, zato pri trenutnih sistemih padavin (velike količine v kratkem času) nikakor ne zmorejo opraviti svoje osnovne naloge. Zato ne čudi, da vedno znova beremo o stoletnih in tisočletnih poplavah … Kot najboljša praksa se je pokazala rešitev, da meteorne vode s streh in neprepustnih talnih površin ponikamo kar na kraju nastanka, saj tako razbremenimo kanalizacijsko omrežje, preprečimo večje poplave … Veliki investitorji so pri gradnji poslovnih, stanovanjskih in trgovskih centrov vgradnji dovolj zmogljivih ponikalnih sistemov in zadrževalnikov meteorne vode zakonsko obvezani. Obvezno vgradnjo zadrževalnikov ali ponikalnih sistemov pa na določenih področjih v mestih individualnim investitorjem zapovedujejo tudi občinski predpisi.
Sodobni ponikalni sistemi imajo nalogo na čim manjšem prostoru ponikniti čim več prečiščene in meteorne vode. Naš nemški partner, podjetje Graf, je zato razvil več vrst ponikalnih sistemov, vsi pa so modularni, nadgradljivi in enostavni za vgradnjo. V podjetju Armex Armature iz Ivančne Gorice ponujamo kar nekaj različnih ustreznih rešitev za vas. Za vsako situacijo znamo svetovati prilagojeno rešitev ponikalnega sistema.
Pred vgradnjo naredimo preizkus vpojnosti
A pozor. Najprej je treba na mestu, kjer bo vgrajena ponikalnica narediti preizkus vpojnosti zemljišča. A ne na površini, saj se lahko z globino struktura zemlje spreminja. Natančnejši postopek hitrega testa boste našli v katalogu naših izdelkov na strani 13.
Pomembno je vedeti, da si lahko sestavite poljubno velikost ponikalnice glede na rezultate ponikalnega testa in količine vode, ki jo želite ponikati. Sistemi omogočajo hitro in preprosto montažo, potreben je le manjši izkop in so odličen nadomestek za drenažne cevi, kamenje ali betonske cevi.
Graf ponikalni sistem tunel 300 ali Twin 600 je sestavljen iz enega ali več tunelskih modulov in dveh zaključnih plošč. Lahko se poljubno dimenzionira. Položite ga v ravnino. Težak je le približno 11 kg in je enostaven za polaganje. Mogoče ga je trajno obremeniti do 60 t/m2, kar pomeni, da je povozen z osebnim ali tovornim vozilom.
Ponikalni blok LIGHT in ponikalni BLOK MAXX sta primerna za uporabo na javnih in gospodarskih območjih, saj se lahko uporabita za odvajanje vode s streh, trgov, cest in gospodarskih površin. Zaradi stabilne strukture se ga lahko izjemno obremeni. Za uporabo in ustroj zgornje površine ni omejitev, ne glede na to, ali gre za parkirišče, vhod v industrijske objekte ali skladišče. Nosilnost je namreč 12 (light) oziroma 40 t (Maxx).
Za več informacij glede ponikalnih sistemov predlagamo, da prelistate naš katalog izdelkov oziroma se obrnete na nas za svetovanje.