Suša postaja resen izziv tudi v Sloveniji. Kako lahko vsak prispeva k rešitvi?

Podnebne spremembe so v zadnjih letih močno vplivale na vodno bilanco sveta. Po podatkih Evropske okoljske agencije (EEA) pa se tudi Evropa spopada z vse pogostejšimi in intenzivnejšimi sušami.

Samo leta 2022 je bila več kot polovica ozemlja Evropske unije izpostavljena sušnim razmeram, kar je povzročilo občuten upad kmetijske pridelave, povečalo tveganje požarov v naravi in omejilo dostop do vode za prebivalstvo.

Tudi pri nas ni bistveno drugače. Slovenija, ki je sicer ena vodnato bogatejših držav v Evropi, se je v zadnjih letih večkrat soočila s sušnimi obdobji, ki so prizadela kmetijstvo, gozdove in vodne vire. Po poročilu Agencije RS za okolje so bile količine padavin v poletnih mesecih pogosto precej pod dolgoletnim povprečjem. Ob tem je še posebej problematično, da intenzivnejše nevihte in neurja, ki jih spremljajo velike količine vode v kratkem času, ne nadomestijo dolgotrajne suše, saj voda hitro odteče in se ne zadrži v tleh.

Vse več strokovnjakov opozarja, da bo prihodnost zahtevala več samooskrbe z vodo. Eden izmed najenostavnejših in okolju prijaznih načinov za zmanjšanje porabe pitne vode in učinkovito ravnanje z viri je zbiranje deževnice. Z njo lahko zalivamo vrt, peremo avtomobile, čistimo dvorišča, splakujemo stranišča in tudi peremo perilo.

Sodobne čistilne naprave za deževnico poskrbijo, da se nabrana voda prečisti in postane varna za različne namene uporabe. Poleg tega pa s tem razbremenimo javne vodovodne sisteme, zmanjšamo stroške in prispevamo k trajnostnemu ravnanju z okoljem. Naložba v sisteme za zbiranje deževnice ni več izbira le okoljsko ozaveščenih posameznikov, ampak nujna odločitev, če želimo dolgoročno ohraniti kakovost življenja in naravne vire. V naši ponudbi najdete sodobne in učinkovite rešitve za domove, vikende in poslovne objekte.